strona główna
Menu strony
Osiedle nad Sapiną
Lokalizacja
Plan osiedla
Oferta
Dokumenty formalne
Atrakcje turystyczne
       Pałac w Sztynorcie
       Port jachtowy w Sztynorcie
       Wilczy Szaniec w Gierłoży
       Kwatera wojenna Wermachtu w Mamerkach
       Piramida grobowiec w miejscowości Rapa
       Twierdza Boyen w Giżycku
       Bazylika w Świętej Lipce
       Puszcza Borecka
Galeria
Kontakt
infolinia: +48 695 050 201  

Osiedle nad Sapiną - działki na Mazurach - banner

Wilczy Szaniec w Gierłoży

Odległość: 24 km
 
Była kwatera główna Hitlera położona jest na wschód od wsi Gierłoż, 8 km od Kętrzyna. W latach 1941-1944 było to zamaskowane miasteczko w lesie.  Nazwa kwatery związana jest z używanym przez Hitlera w latach trzydziestych pseudonimem -  Pan Wilk.
 
Na terenie "Wilczego Szańca" znajdowało się około 80 obiektów o konstrukcji trwałej i około 100 baraków drewnianych. Najsolidniejsze schrony typu ciężkiego miały ściany o grubości 4-6 m i stropu do 8 m. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych zdecydowana większość obiektów na terenie Wilczego Szańca były budowlami typu naziemnego.
 
Cała kwatera była starannie maskowana. Przy budowie starano się zachować istniejące drzewa, a ubytki w drzewostanie uzupełniano atrapami z rur pokrytych siatką imitującą liście. Dachy budynków pokryte warstwą ziemi porastała trawa i młode drzewa. Ściany obiektów początkowo pokrywano zaprawą z domieszką trawy morskiej i zielonej farby, a w późniejszym okresie tylko malowano w szaro-zielono-brązowe plamy. Maskowane za pomocą siatek maskujących były także drogi wewnętrzne. Skuteczność kamuflażu sprawdzana była okresowo za pomocą zdjęć lotniczych.
 
W kwaterze przebywało okresowo nawet 2200 osób. Adolf Hitler spędził tu łącznie ok. 800 dni. Stąd wydawane były wszystkie rozkazy dotyczące działań armii niemieckiej w II wojnie światowej. Tutaj również niemiecki pułkownik Stauffenberg dokonał spektakularnego czynu jakim był zamach na Hitlera.
 
W listopadzie 1944 r. na wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej, dowództwo opuściło Wilczy Szaniec, a w styczniu 1945 r, wycofujące się wojska niemieckie wysadziły kwaterę w powietrze. Dziś można oglądać tylko zniszczone  bunkry i schrony.