strona główna
Menu strony
Osiedle nad Sapiną
Lokalizacja
Plan osiedla
Oferta
Dokumenty formalne
Atrakcje turystyczne
       Pałac w Sztynorcie
       Port jachtowy w Sztynorcie
       Wilczy Szaniec w Gierłoży
       Kwatera wojenna Wermachtu w Mamerkach
       Piramida grobowiec w miejscowości Rapa
       Twierdza Boyen w Giżycku
       Bazylika w Świętej Lipce
       Puszcza Borecka
Galeria
Kontakt
infolinia: +48 695 050 201  

Osiedle nad Sapiną - działki na Mazurach - banner

Kwatera wojenna Wermachtu w Mamerkach

Odległość 21 km
  
Kwatera naczelnego dowództwa wojsk lądowych mieściła się w czasie wojny w Mamerkach, w lesie położonym między zachodnim brzegiem jeziora Mamry, a linią kolejową Kętrzyn – Węgorzewo.
  
W latach 1941-1944 Mamerki były samowystarczalnym miastem chronionym przez zmechanizowany batalion wartowniczy. Przebywało tu ok. 1500 żołnierzy niemieckich, w tym ok. 40 generałów.
  
W Mamerkach powstał plan nieudanego zamachu na Hitlera. W przygotowaniach brało udział ok. 200 niemieckich żołnierzy, w tym marszałek polny i 9 generałów, którzy zostali później straceni. Jeden ze spiskowców przewiózł ładunek do głównej kwatery wojennej Hitlera niedaleko Gierłoży, jednak Hitler przeżył wybuch ze względu na niespodziewane okoliczności.
  
Obiekty kwatery, która nie została zniszczona przez Niemców podczas odwrotu w 1945 r. podzielone są na trzy strefy: I – Quelle, II Fritz i III Brigitten Stadt (Miasto Brygidy). Najciekawiej prezentująca się trasa przebiega przez strefę Quelle, gdzie można zajrzeć do wnętrza schronu giganta, obiektu podobnego do największych budowli Wilczego Szańca. Ściany tego bunkra mają grubość 7 metrów. Współcześnie zbudowane drewniane schody prowadzą na dach schronu, na którym wzniesiono wieżę widokową.